Strona Główna
Autorzy
Kraje Świata

Dzisiaj jest piątek, 26 kwietnia 2024 r. 117 dzień roku. - Witaj na stronie www.krajeswiata.pl

Strona Główna | Kraje Świata | Współpraca | Reklama | Kontakt | (Forum)

Menu


Strona Główna
Kraje Świata
(Forum)

Autorzy
Współpraca
Reklama
Kontakt

Galeria

Krajeswiata.pl

Polecamy


Kredyty, kontaAforyzmy, Sennik Wizytówki, karty rabatowe MLB.comTurn Around Don't DrownMeteosat Service ImageryFG DJ Radio ...

Icons from: Famfamfam.com ...

Serwis


Nasza strona istnieje w internecie od maja 2007 roku. Oglądana dzisiaj szata graficzna, to dopiero pierwsza odsłona tego serwisu, na którym znajdziesz między innymi największe zasoby państw świata ze szegółowymi opisami aktualizowanymi na bieżąco.

Zapraszamy!

Palestyna

Ostatnia aktualizacja: 2007


JęzykStolicaUstrójNiepodległość
arabski Jerozolima republika autonomiczna 1993
PowierzchniaLudnośćJednostka monetarnaHymn
6242 km2 ok. 4 mln szekel bd


Państwo Palestyna (arab. Daulat Filastin) - koncept polityczny związany z dążeniami arabskich mieszkańców dawnego brytyjskiego mandatu Palestyny do utworzenia własnego państwa.

Geneza: Początki dążeń arabskiej ludności Palestyny do utworzenia własnego państwa wiążą się z powstaniem brytyjskiego mandatu Palestyny. Przed rokiem 1920 region ten był uznawany przez miejscowych działaczy arabskich za część arabskiej Syrii, zaś miejscowa ludność arabska za południowych Syryjczyków. Rezolucja II Kongresu Syryjskiego z 7 marca 1920 roku, w którym brali udział delegaci z Palestyny, deklarowała niepodległość Syrii w granicach obejmujących obszar późniejszego mandatu brytyjskiego. Koncept odrębnego arabskiego państwa palestyńskiego jest rezultatem podziału Bliskiego Wschodu pomiędzy Wielką Brytanię i Francję i utworzenia przez Wielką Brytanię odrębnego mandatu Palestyny.

Bezpośrednio po utworzeniu mandatu brytyjskiego arabowie palestyńscy zaczęli się domagać nadania niepodległości dla terytorium mandatu Palestyny. Przechodząc do porządku dziennego nad podziałem mandatu Palestyny w roku 1924, całkowicie odrzucali możliwość podziału mandatu na część żydowską i arabską. Pomimo tego sprzeciwu w roku 29 listopada 1947 Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję o podziale mandatu na część arabską, żydowską i umiędzynarodowioną Jerozolimę. O ile Żydzi zaakceptowali rezolucję, o tyle Arabowie palestyńscy ją odrzucili. Ze względu na wybuch wojny arabsko-izraelskiej rezolucja ONZ nie została wcielona w życie, a Palestyna została podzielona na Państwo Izrael, włączony do Transjordanii Zachodni Brzeg oraz włączoną do Egiptu Strefę Gazy.

Obecny status: Obecnie pojęcie państwa Palestyna dotyczy przede wszystkim struktury politycznej in statu nascendi proklamowanej na podstawie deklaracji niepodległości ogłoszonej przez Palestyńską Radę Narodową 15 listopada 1988 roku. Państwo Palestyna nie jest formalnie uznane ani przez Izrael, ani przez ONZ. Jednak szereg państw (w tym Polska) utrzymuje kontakty dyplomatyczne z Autonomią Palestyńską. Państwo Palestyna nie ma obecnie uznanej międzynarodowo suwerenności na żadnym obszarze. Przyjmuje się jednak, że jego pretensje terytorialne dotyczą dwóch dystryktów (arab. mintakat) okupowanych przez Izrael od 1967 r.: Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu znanego również pod nazwą historyczną Cisjordania.

Tereny te są w większości zamieszkiwane przez Palestyńczyków (ok. 3,8 mln) stanowiących 95% (wyznających głównie islam sunnicki, liczni są też chrześcijanie) mieszkańców oraz ludność żydowską zamieszkującą oddzielne osiedla (ok. 200 tys.). Palestyńczycy domagają się, by stolicą autonomii, a później niezależnego państwa palestyńskiego, była wschodnia Jerozolima.

Artykuł z Wikipedii, opublikowany na licencji GNU FDL. Link do oryginalnej wersji/Autorzy hasła.

Copyright by Krajeswiata.pl - Micro Project - Wszelkie prawa zastrzeżone!
© 2007, Admin: News ...


Strona dostosowana do rozdzielczości 1024x768 lub większej.
Testowana na przeglądarkach: IE 6.0, Firefox 2.0, Opera.