Strona Główna
Autorzy
Kraje Świata

Dzisiaj jest środa, 05 października 2022 r. 278 dzień roku. - Witaj na stronie www.krajeswiata.pl

Strona Główna | Kraje Świata | Współpraca | Reklama | Kontakt | (Forum)

Menu


Strona Główna
Kraje Świata
(Forum)

Autorzy
Współpraca
Reklama
Kontakt

Galeria

Krajeswiata.pl

Polecamy


Kredyty, kontaAforyzmy, Sennik Wizytówki, karty rabatowe MLB.comTurn Around Don't DrownMeteosat Service ImageryFG DJ Radio ...

Icons from: Famfamfam.com ...

Serwis


Nasza strona istnieje w internecie od maja 2007 roku. Oglądana dzisiaj szata graficzna, to dopiero pierwsza odsłona tego serwisu, na którym znajdziesz między innymi największe zasoby państw świata ze szegółowymi opisami aktualizowanymi na bieżąco.

Zapraszamy!

Zimbabwe

Ostatnia aktualizacja: 2007


JęzykStolicaUstrójNiepodległość
angielski Harare republika 11 kwietnia 1980
PowierzchniaLudnośćJednostka monetarnaHymn
390,580 km2 12,16 mln dolar Zimbabwe (ZWD) Ngaikomborerwe


Zimbabwe, Republika Zimbabwe (Republic of Zimbabwe) dawniej Rodezja - państwo położone w południowej Afryce. Jego stolicą jest Harare. Prezydentem kraju jest Robert Mugabe. Około 98% ludności stanowią czarnoskórzy. Biali stanowią około 2% ludności. Językiem urzędowym jest język angielski.

Ustrój polityczny: Republika; były czł. Wspólnoty Narodów; wg konstytucji z 1980, modyfikowanej 1990, głową państwa i szefem rządu jest prezydent wybierany na 6 lat przez parlament; władza ustawodawcza należy do Izby Zgromadzenia (parlamentu) o kadencji 6-letniej (80% deputowanych z wyborów powszechnych, ponadto 12 czł. mianowanych przez prezydenta, 10 wodzów plemiennych i 8 gubernatorów prowincji); władzę wykonawczą sprawuje rząd powoływany przez prezydenta.

Gospodarka: Jeden z najlepiej rozwiniętych gospodarczo krajów Afryki; produkt krajowy brutto na 1 mieszk. wynosi 640 dol. USA (1990) W latach 90. nastąpił spadek tempa wzrostu gosp., spowodowany gł. błędami w zarządzaniu gospodarką i katastrofalną suszą (1991-92), która zniszczyła ok. 70% plonów zbóż. W strukturze wytwarzania produktu krajowego brutto (1990) największy udział mają usługi (53%) oraz przemysł przetwórczy (26%) z górnictwem (ok. 8%), na rolnictwo pozostaje 13% udziału.

Historia: Tereny obecnego Zimbabwe były zasiedlone już w odległej przeszłości przez najstarszych mieszkańców pd. Afryki - Buszmenów, którzy przybyli tu prawdopodobnie w I tysiącl. p.n.e. Od VIII w. napływ ludów Bantu, które podbiły miejscowych rolników, a Buszmenów zepchnęły na pd. i stworzyły w X w. Wielkie Zimbabwe. Od XV w. w składzie imperium Monomotapa, które osiągnęło rozkwit w XV-XVI w., a rozpadło się 1693 po najeździe ludu Rozwi. W XVIII w. Rozwi stworzyli silne państwo plemienne i kontynuowali tradycje Wielkiego Zimbabwe. W 1890 nastąpił podbój terenów dzisiejszego Zimbabwe przez Wielką Brytanię. Tereny te odzyskały niepodległość w 1965 r. Jako Rodezja, 1980 nastąpiło proklamowanie niepodległego Zimbabwe.

Artykuł z Wikipedii, opublikowany na licencji GNU FDL. Link do oryginalnej wersji/Autorzy hasła.

Copyright by Krajeswiata.pl - Micro Project - Wszelkie prawa zastrzeżone!
© 2007, Admin: News ...


Strona dostosowana do rozdzielczości 1024x768 lub większej.
Testowana na przeglądarkach: IE 6.0, Firefox 2.0, Opera.