Strona Główna
Autorzy
Kraje Świata

Dzisiaj jest środa, 05 października 2022 r. 278 dzień roku. - Witaj na stronie www.krajeswiata.pl

Strona Główna | Kraje Świata | Współpraca | Reklama | Kontakt | (Forum)

Menu


Strona Główna
Kraje Świata
(Forum)

Autorzy
Współpraca
Reklama
Kontakt

Galeria

Krajeswiata.pl

Polecamy


Kredyty, kontaAforyzmy, Sennik Wizytówki, karty rabatowe MLB.comTurn Around Don't DrownMeteosat Service ImageryFG DJ Radio ...

Icons from: Famfamfam.com ...

Serwis


Nasza strona istnieje w internecie od maja 2007 roku. Oglądana dzisiaj szata graficzna, to dopiero pierwsza odsłona tego serwisu, na którym znajdziesz między innymi największe zasoby państw świata ze szegółowymi opisami aktualizowanymi na bieżąco.

Zapraszamy!

Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

Ostatnia aktualizacja: 2007


JęzykStolicaUstrójNiepodległość
portugalski Sao Tomé republika 12 lipca 1975
PowierzchniaLudnośćJednostka monetarnaHymn
1001 km2 187,410 dobra (STD) Independencia total


Wyspy Świętego Tomasza i Książęca (port. República Democrática de Sao Tomé e Príncipe) - państwo składające się z dwóch wysp w Zatoce Gwinejskiej na północ od równika.

Ustrój polityczny: Od 1990 roku Wyspy stały się republiką demokratyczną, na czele której stoi prezydent, wybierany w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję. Parlament jednoizbowy (Assembleia Nacional), 55 osobowy, o uprawnieniach ustawodawczych i kontrolnych. Władzę wykonawczą sprawuje prezydent z rządem na którego czele stoi premier.

Geografia: Wyspy Świętego Tomasza i Książęca znajdują się na Oceanie Atlantyckim w Zatoce Gwinejskiej na północny wschód od punktu, w którym równik przecina się z południkiem zerowym. W jego skład wchodzą dwie główne wyspy, od których wzięła się nazwa kraju, a które leżą od siebie w odległości około 150 km. Są to Wyspa Świętego Tomasza - 859 km2 i Wyspa Książęca - 142 km2. Ponadto do tej niewielkiej republiki należą także małe wysepki Pedras, Tinhosas i Rolas. Wyspy są pochodzenia wulkanicznego, dosyć wysokie o górzystej powierzchni. Klimat tropikalny. Językiem urzędowym jest język portugalski, mieszkańcy używają także innych języków lokalnych. Walutą tego kraju jest dobra, która dzieli się na 100 centymów. Państwo dzieli się na dwie prowincje obejmujące każda jedną z głównych wysp. Stolicą jest położone na Wyspie Świętego Tomasza miasto Sao Tomé.

Demografia: Wyspy zamieszkuje 165 tys. osób. Częstym zjawiskiem są migracje zarobkowe ludności. Zdecydowana większość ludności zamieszkuje Wyspę Świętego Tomasza. Ludność chrześcijańska stanowi około 96%, z czego katolicy to około 75%. 95% to ludność czarna pochodzenia afrykańskiego przywieziona na wyspy przez Portugalczyków, Kreole stanowią 4%, a ludność pochodzenia europejskiego głównie portugalskiego - 1%.

Historia: Wyspy odkryli żeglarze portugalscy w 1470 roku. Od tej chwili stały się kolonią portugalską aż do lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy stały się prowincją zamorską. Po obaleniu dyktatury w Portugalii w 1974 roku rozpoczęto rozmowy na temat niepodległości tej prowincji. W wyniku tych rozmów przyznano wyspom niepodległość uroczyście 12 lipca 1975 roku. Głową państwa jest prezydent który wraz rządem sprawuje władzę wykonawczą. Organem legislatywy jest jednoizbowy parlament. Gospodarka nastawiona jest na rolnictwo, a głównymi produktami eksportowymi są produkty rolne. Kraj słabo rozwinięty, brak przemysłu. Niski dochód narodowy na jednego mieszkańca.

Artykuł z Wikipedii, opublikowany na licencji GNU FDL. Link do oryginalnej wersji/Autorzy hasła.

Copyright by Krajeswiata.pl - Micro Project - Wszelkie prawa zastrzeżone!
© 2007, Admin: News ...


Strona dostosowana do rozdzielczości 1024x768 lub większej.
Testowana na przeglądarkach: IE 6.0, Firefox 2.0, Opera.