Strona Główna
Autorzy
Kraje Świata

Dzisiaj jest środa, 08 lutego 2023 r. 39 dzień roku. - Witaj na stronie www.krajeswiata.pl

Strona Główna | Kraje Świata | Współpraca | Reklama | Kontakt | (Forum)

Menu


Strona Główna
Kraje Świata
(Forum)

Autorzy
Współpraca
Reklama
Kontakt

Galeria

Krajeswiata.pl

Polecamy


Kredyty, kontaAforyzmy, Sennik Wizytówki, karty rabatowe MLB.comTurn Around Don't DrownMeteosat Service ImageryFG DJ Radio ...

Icons from: Famfamfam.com ...

Serwis


Nasza strona istnieje w internecie od maja 2007 roku. Oglądana dzisiaj szata graficzna, to dopiero pierwsza odsłona tego serwisu, na którym znajdziesz między innymi największe zasoby państw świata ze szegółowymi opisami aktualizowanymi na bieżąco.

Zapraszamy!

Vanuatu

Ostatnia aktualizacja: 2007


JęzykStolicaUstrójNiepodległość
angielski, francuski Port Vila republika 30 lipca 1980
PowierzchniaLudnośćJednostka monetarnaHymn
12,200 km2 199,414 Vatu (VUV) Yumi, Yumi, Yumi


Republika Vanuatu (bislama: Ripablik blong Vanuatu) - państwo w Oceanii. Położone na 83 wyspach Nowych Hebrydów (2 z nich - Matthew i Hunter - należą do terytorium zamorskiego Francji Nowa Kaledonia). Położone na ok. 800 km północny zachód od Fidżi, na północny wschód od Nowej Kaledonii.

Ustrój polityczny: Vanuatu posiada jednoizbowy parlament z 52 posłami. Wybierany jest co 4 lata w głosowaniu powszechnym. Przywódca głównej frakcji parlamentarnej jest zazwyczaj wybierany na premiera i szefa rządu. Głową państwa jest prezydent, wybierany co 5 lat przez parlament i prezydentów 6 rządów prowincjalnych.

Geografia: Największe miasto Port Vila - stolica, na wyspie Efate - 35 tys. mieszkańców, drugie większe miasto - Luganville - na Espiritu Santo. Wyspy Vanuatu (największe: Espiritu Santo, Malekula, Efate, Erromanga) są pochodzenia wulkanicznego. Klimat tropikalny i subtropikalny, tutejsze lasy tropikalne tworzą swoisty mikroklimat wysp.

Gospodarka: Gospodarka Vanuatu opiera się głównie na usługach - jest to tzw. raj podatkowy (m.in. kraj taniej bandery), znaczące są wpływy z turystyki; uprawia sie tu kawę, kakao, palmy kokosowe, trzcinę cukrową, orzeszki ziemne. Na własne potrzeby uprawia się także jam, taro, kukurydzę, warzywa i drzewa chlebowe.

Demografia: Zdecydowaną większość mieszkańców kraju, bo aż 98%, stanowią rdzenni Melanezyjczycy.

Historia: W 1906 roku archipelag stał się obszarem kondominium francusko-brytyjskiego Nowe Hebrydy. W czasie II wojny światowej wyspy dały schronienie bazom amerykańskim szykującym się do walk o Wyspy Salomona. Od 30 lipca 1980 niepodległe państwo.

Artykuł z Wikipedii, opublikowany na licencji GNU FDL. Link do oryginalnej wersji/Autorzy hasła.

Copyright by Krajeswiata.pl - Micro Project - Wszelkie prawa zastrzeżone!
© 2007, Admin: News ...


Strona dostosowana do rozdzielczości 1024x768 lub większej.
Testowana na przeglądarkach: IE 6.0, Firefox 2.0, Opera.