Strona Główna
Autorzy
Kraje Świata

Dzisiaj jest środa, 08 lutego 2023 r. 39 dzień roku. - Witaj na stronie www.krajeswiata.pl

Strona Główna | Kraje Świata | Współpraca | Reklama | Kontakt | (Forum)

Menu


Strona Główna
Kraje Świata
(Forum)

Autorzy
Współpraca
Reklama
Kontakt

Galeria

Krajeswiata.pl

Polecamy


Kredyty, kontaAforyzmy, Sennik Wizytówki, karty rabatowe MLB.comTurn Around Don't DrownMeteosat Service ImageryFG DJ Radio ...

Icons from: Famfamfam.com ...

Serwis


Nasza strona istnieje w internecie od maja 2007 roku. Oglądana dzisiaj szata graficzna, to dopiero pierwsza odsłona tego serwisu, na którym znajdziesz między innymi największe zasoby państw świata ze szegółowymi opisami aktualizowanymi na bieżąco.

Zapraszamy!

Sahara Zachodnia

Ostatnia aktualizacja: 2007


JęzykStolicaUstrójNiepodległość
arabski Al-Ujun republika prezydencka 27 lutego 1976
PowierzchniaLudnośćJednostka monetarnaHymn
252,120 km2 261,794 dirham marokański (MAD) bd


Sahara Zachodnia - dawna kolonia hiszpańska (jako Sahara Hiszpańska) w północnej Afryce nad Oceanem Atlantyckim, uznawana przez ONZ i około 80 państw świata za państwo, w rzeczywistości w całości okupowana przez Maroko, który nazywa go Prowincją Południową. Sahara Zachodnia graniczy z Marokiem, Algierią i Mauretanią.

Geografia: Sahara Zachodnia leży w północno-zachodniej części Afryki. Graniczy na północy z Marokiem, Algierią i Mauretanią na wschodzie i południu. Zachodnia część graniczy z Oceanem Atlantyckim.

Demografia: Rdzenną ludność Sahary Zachodniej określa się mianem Sahrawi. Obecnie prowadzona jest intensywna marokańska kolonizacja, mająca na celu zmianę proporcji etnicznych przed rozpisaniem referendum w sprawie przynależności tych terenów.

Historia: W 1911 została kolonią hiszpańską, w zamian za uznanie przez ten kraj francuskiego protektoratu nad Marokiem i żeby uspokoić Niemcy. Przestała nią być w 1975 kiedy to Hiszpanów zastąpili Marokańczycy, aby przechwycić bogate złoża fosforytów. Mimo rokowań z ruchem oporu POLISARIO i zapowiedzi referendum w sprawie niepodległości utrzymuje się status quo.

Artykuł z Wikipedii, opublikowany na licencji GNU FDL. Link do oryginalnej wersji/Autorzy hasła.

Copyright by Krajeswiata.pl - Micro Project - Wszelkie prawa zastrzeżone!
© 2007, Admin: News ...


Strona dostosowana do rozdzielczości 1024x768 lub większej.
Testowana na przeglądarkach: IE 6.0, Firefox 2.0, Opera.