Strona Główna
Autorzy
Kraje Świata

Dzisiaj jest środa, 28 lutego 2024 r. 59 dzień roku. - Witaj na stronie www.krajeswiata.pl

Strona Główna | Kraje Świata | Współpraca | Reklama | Kontakt | (Forum)

Menu


Strona Główna
Kraje Świata
(Forum)

Autorzy
Współpraca
Reklama
Kontakt

Galeria

Krajeswiata.pl

Polecamy


Kredyty, kontaAforyzmy, Sennik Wizytówki, karty rabatowe MLB.comTurn Around Don't DrownMeteosat Service ImageryFG DJ Radio ...

Icons from: Famfamfam.com ...

Serwis


Nasza strona istnieje w internecie od maja 2007 roku. Oglądana dzisiaj szata graficzna, to dopiero pierwsza odsłona tego serwisu, na którym znajdziesz między innymi największe zasoby państw świata ze szegółowymi opisami aktualizowanymi na bieżąco.

Zapraszamy!

Rwanda

Ostatnia aktualizacja: 2007


JęzykStolicaUstrójNiepodległość
francuski, kiniaruanda Kigali republika 1 lipca 1962
PowierzchniaLudnośćJednostka monetarnaHymn
26,338 km2 8,44 mln frank rwandyjski (RWF) Rwanda Nziza


Rwanda, Republika Rwandy - niewielkie państwo w środkowo-wschodniej Afryce, położone pomiędzy dwoma potężnymi sąsiadami, Demokratyczną Republiką Konga (dawniej Zairem) na zachodzie a Tanzanią na wschodzie. Oprócz tego graniczy z Ugandą na północy i Burundi na południu. Jest położona na bardzo pofałdowanym terenie, skąd wziął się przydomek Rwandy, Kraj tysiąca wzgórz (fran. Pays des Mille Collines; Igihugu cy'Imisozi Igihumbi w jęz. kiniarwanda). Jedna z najwyższych gęstości zaludnienia w Afryce, uzależnienie od rolnictwa, źle uprawiana ziemia oraz suchy klimat, sprawiają, że Rwandę trapią chroniczne niedostatki żywności i bieda. Kraj jest najbardziej znany z dramatycznych wydarzeń - ludobójstwa, jakie miały tam miejsce w 1994. Walki między zwaśnionymi grupami Tutsi i Hutu pociągnęły za sobą ok. 800000 ofiar.

Ustrój polityczny: Stolicą Rwandy jest 365-tysięczne Kigali. Miasto o niskiej zabudowie nie posiada zbyt wielu interesujących miejsc do zwiedzania. Posiada międzynarodowy port lotniczy. W okolicach wydobywa się rudy cyny. Pod względem administracyjnym kraj podzielony jest na 12 prefektur. Rwanda jest członkiem ONZ.

Geografia: Najwyższym szczytem Rwandy jest Karisimbi - 4507 m n.p.m. Większe miasta poza stolicą to : Ruhengeri (ok. 100 tys. mieszk.), Butare (28,6 tys.), Gisenyi (29,1 tys.), Byumba (14,9 tys.) oraz Cyangugu (13,4 tys.).

Gospodarka: Rwanda to kraj słabo rozwinięty, wybitnie rolniczy, o gospodarce wyniszczonej wojną domową. Dodatkowo rozwój utrudnia śródlądowe położenie, brak rezerw ziem uprawnych i duża erozja gleb. PKB na 1 mieszkańca 720 $ (1999). Inflacja: 10% (1998). Zadłużenie: 1,2 mld USD (1998).

Historia: Na początku XX wieku Rwanda była kolonią belgijską. Niepodległość uzyskała (razem z sąsiednim Burundi) w 1962 r. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych kraj ten, mimo waśni etnicznych, stanowił jedno z bogatszych państw czarnej Afryki. Jednak w latach dziewięćdziesiątych, między innymi z powodu dużego przeludnienia i braku ziemi uprawnej (do 300 mieszkańców na km2), stał się miejscem jednej z najkrwawszych w historii Afryki wojen domowych pomiędzy dwoma głównymi plemionami, Hutu i Tutsi. W Rwandzie, w walkach plemion Hutu i Tutsi wymordowanych zostało oficjalnie 800 tysięcy ludzi.

Artykuł z Wikipedii, opublikowany na licencji GNU FDL. Link do oryginalnej wersji/Autorzy hasła.

Copyright by Krajeswiata.pl - Micro Project - Wszelkie prawa zastrzeżone!
© 2007, Admin: News ...


Strona dostosowana do rozdzielczości 1024x768 lub większej.
Testowana na przeglądarkach: IE 6.0, Firefox 2.0, Opera.