Strona Główna
Autorzy
Kraje Świata

Dzisiaj jest piątek, 05 października 2024 r. 278 dzień roku. - Witaj na stronie www.krajeswiata.pl

Strona Główna | Kraje Świata | Współpraca | Reklama | Kontakt | (Forum)

Menu


Strona Główna
Kraje Świata
(Forum)

Autorzy
Współpraca
Reklama
Kontakt

Galeria

Krajeswiata.pl

Polecamy


Kredyty, kontaAforyzmy, Sennik Wizytówki, karty rabatowe MLB.comTurn Around Don't DrownMeteosat Service ImageryFG DJ Radio ...

Icons from: Famfamfam.com ...

Serwis


Nasza strona istnieje w internecie od maja 2007 roku. Oglądana dzisiaj szata graficzna, to dopiero pierwsza odsłona tego serwisu, na którym znajdziesz między innymi największe zasoby państw świata ze szegółowymi opisami aktualizowanymi na bieżąco.

Zapraszamy!

Paragwaj

Ostatnia aktualizacja: 2007


JęzykStolicaUstrójNiepodległość
hiszpański Asunción republika 15 maja 1811
PowierzchniaLudnośćJednostka monetarnaHymn
406,750 km2 6,34 mln guarani (PYG) República o Muerte


Paragwaj - państwo w Ameryce Południowej leżące po obu stronach rzeki Paragwaj i graniczące z Argentyną, Brazylią i Boliwią; nie posiada dostępu do morza.

Ustrój polityczny: Paragwajski system rządów silnie scentralizowanych, często o charakterze dyktatorskim został zmieniony przez konstytucję z 1992, która przewiduje podział władzy. Prezydent i wiceprezydent są wybierani w wyborach powszechnych na okres pięciu lat, prezydent mianuje radę ministrów i funkcjonuje zarazem jako głowa państwa i szef rządu. Parlament (Congresso) jest dwuizbowy, składa się z 80-osobowej Izby Deputowanych (Cámara de Diputados) i 45-osobowego Senatu (Cámara de Senadores), wybieranych jednocześnie z wyborami prezydenckimi w systemie proporcjonalnym. Deputowani są wybierani w departamentach, a senatorowie z całego kraju, wszyscy na okres pięciu lat. Każdy z 17 gubernatorów jest wybierany w wyborach powszechnych. Najwyższą władzę sądowniczą w Paragwaju sprawuje Sąd Najwyższy, którego dziewięcioro członków wybierają Senat i prezydent.

Geografia: Mimo, że Paragwaj nie ma dostępu do morza, żeglowne rzeki przepływają przez jego terytorium bądź stanowią jego granice. Rzeka Paragwaj dzieli kraj na dwa regiony o odmiennym charakterze (część wschodnią, wyżynną - Paraguay Oriental, zw. Paranena i zachodnią, równinną - Paraguay Occidental, zw. Chaco), które charakteryzuje niewielki spadek w kierunku zabagnionej doliny rzeki, i które są przez nią odwadniane. Przez Paragwaj przechodzi zwrotnik Koziorożca, północna część kraju znajduje się w zasięgu strefy klimatów zwrotnikowych, a południowa podzwrotnikowych. Charakter kontynentalny klimatu rośnie ku zachodowi, a rejon Chaco należy do najgorętszych regionów kontynentu południowoamerykańskiego (temperatury maksymalne do 47°C). Jednak występują tam również gwałtowne ochłodzenia, przynoszone przez wiatry zwane pamperos. Najwyżej położony punkt na terytorium Paragwaju to Cerro San Rafael - 850 m n.p.m. Główne rzeki: Paragwaj, Parana i Pilcomayo.

Gospodarka: Paragwaj jest słabo rozwiniętym krajem rolniczym. Podstawę gospodarki stanowi hodowla bydła. Coraz większego znaczenia nabiera uprawa bawełny, trzciny cukrowej i soi. Na północnym wschodzie uprawia się ostrokrzew paragwajski z którego otrzymuje się napój narodowy - yerba mate. W lasach Gran Chaco i w dolinie rzeki Paragwaj prowadzi się wyrąb cennych gatunków drzew, m.in. kebraczo. Brak jest bogactw mineralnych i surowców energetycznych. Dzięki ogromnemu potencjałowi hydroenergetycznemu Paragwaj stał się głównym eksporterem energii elektrycznej w Ameryce Południowej. Dobrze rozwinięty jest transport wodny i drogowy.

Demografia: Paragwajczycy są dumni ze swych indiańskich przodków,chociaż w ich żyłach płynie również dużo krwi hiszpańskiej. Dlatego też większość Paragwajczyków to Metysi stanowiący 91% populacji. Indianie stanowią 3%. Na równinie Chaco żyje kolonia Niemców.Obok będącego jezykiem urzędowym hiszpańskiego powszechnie używa się języka guarani. Zdecydowana większość paragwajczyków wyznaje katolicyzm (96%). Po za tym protestanci (2,1%),inni 1,9%.

Historia: Pierwsi Europejczycy przybyli w ten rejon w 1524. W 1537 Hiszpanie założyli osadę Asunción, która stała się stolicą administracji kolonialnej. W latach 1631-1767 istniała tutaj tzw. republika Guaranów, w której władzę sprawowali jezuici. 15 maja 1811 roku, po obaleniu dotychczasowego rządu hiszpańskiego, Paragwaj ogłosił niepodległość. W wyniku katastrofalnej wojny paragwajskiej (1864-1870) z trójprzymierzem Argentyny, Brazylii i Urugwaju, Paragwaj stracił prawie 2/3 mieszkańców (w tym 90% mężczyzn) i znaczną część terytorium. W latach 1932-35 Paragwaj prowadził z Boliwią tzw. wojnę o Chaco, w wyniku której zyskał ważne ekonomicznie złoża ropy naftowej. W 1989, po 35-letnich rządach obalony został dyktator Alfredo Stroesser.

Artykuł z Wikipedii, opublikowany na licencji GNU FDL. Link do oryginalnej wersji/Autorzy hasła.

Copyright by Krajeswiata.pl - Micro Project - Wszelkie prawa zastrzeżone!
© 2007, Admin: News ...


Strona dostosowana do rozdzielczości 1024x768 lub większej.
Testowana na przeglądarkach: IE 6.0, Firefox 2.0, Opera.