Strona Główna
Autorzy
Kraje Świata

Dzisiaj jest środa, 08 lutego 2023 r. 39 dzień roku. - Witaj na stronie www.krajeswiata.pl

Strona Główna | Kraje Świata | Współpraca | Reklama | Kontakt | (Forum)

Menu


Strona Główna
Kraje Świata
(Forum)

Autorzy
Współpraca
Reklama
Kontakt

Galeria

Krajeswiata.pl

Polecamy


Kredyty, kontaAforyzmy, Sennik Wizytówki, karty rabatowe MLB.comTurn Around Don't DrownMeteosat Service ImageryFG DJ Radio ...

Icons from: Famfamfam.com ...

Serwis


Nasza strona istnieje w internecie od maja 2007 roku. Oglądana dzisiaj szata graficzna, to dopiero pierwsza odsłona tego serwisu, na którym znajdziesz między innymi największe zasoby państw świata ze szegółowymi opisami aktualizowanymi na bieżąco.

Zapraszamy!

Palau

Ostatnia aktualizacja: 2007


JęzykStolicaUstrójNiepodległość
angielski Melekeok republika 1 października 1994
PowierzchniaLudnośćJednostka monetarnaHymn
459 km2 20,303 dolar amerykański (USD) Belau loba klisiich er a kelulul


Palau, Republika Palau (ang. Republic of Palau, palau Belau, Belu'u era Belau) - państwo wyspiarskie położone na Oceanie Spokojnym, w Mikronezji. Obejmuje zachodnią część archipelagu Karolin oraz 4 pojedyncze wyspy koralowe (Sonsorol, Merir, Pulo Ana i Tobi) i atol Helen (łącznie ponad 200 wysp).

Ustrój polityczny: Palau jest republiką. Konstytucja została przyjęta w 1981. Polityka zagraniczna i obronna podlega USA. Głową państwa i szefem rządu jest prezydent, wybierany na kadencję 4-letnią w wyborach powszechnych. Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego Kongresu Narodowego (Izba Przedstawicieli i Senat), wybieranego w wyborach powszechnych. Władza wykonawcza należy do rządu, powoływanego przez prezydenta.

Geografia: Klimat wysp to klimat równikowy wybitnie wilgotny: średnia temperatura miesięczna w ciagu całego roku wynosi ok. 28°C, a roczne opady 3800 mm. Od czerwca do listopada częste tajfuny.

Gospodarka: Na większości wysp rośnie palma kokosowa. Główne rośliny żywieniowe: kolokazja (taro), maniok, bataty, banany. Dużą rolę odgrywa połów ryb (zwłaszcza tuńczyka), żółwi, muszli. Palau eksportuje ryby, olej kokosowy i kopra, wyroby rzemiosła artystycznego i szylkret. Rozwija się turystyka, sporty wodne. Międzynarodowy port lotniczy położony jest na wyspie Babelthuap, połączonej mostem z wyspą Koror.

Demografia: Ludność posługuje się głównie językiem palau (z gałęzi austronezyjskiej grupy indonezyjsko-oceanicznej) natomiast językiem urzędowym jest angielski. Stale zamieszkanych tylko 8 wysp, a średnia gęstość zaludnienia to 44 osoby/km2.

Historia: Wyspy odkryte zostały w 1543 przez R. L. de Villalobosa. Od końca XVII wieku do 1899 jako część Karolinów stanowiły posiadłość hiszpańską, następnie niemiecką. Od 1920 terytorium mandatowe Ligi Narodów pod administracją Japonii. Po II wojnie światowej, w latach 1947-94 terytorium powiernicze ONZ pod administracją USA (od 1990 w ramach Powierniczych Wysp Pacyfiku). W 1979 mieszkańcy Palau odrzucili propozycję wstąpienia do Sfederowanych Stanów Mikronezji. Ostatecznie Palau uzyskało niepodłegość w 1994 jako państwo stowarzyszone z USA.

Artykuł z Wikipedii, opublikowany na licencji GNU FDL. Link do oryginalnej wersji/Autorzy hasła.

Copyright by Krajeswiata.pl - Micro Project - Wszelkie prawa zastrzeżone!
© 2007, Admin: News ...


Strona dostosowana do rozdzielczości 1024x768 lub większej.
Testowana na przeglądarkach: IE 6.0, Firefox 2.0, Opera.