Strona Główna
Autorzy
Kraje Świata

Dzisiaj jest środa, 05 października 2022 r. 278 dzień roku. - Witaj na stronie www.krajeswiata.pl

Strona Główna | Kraje Świata | Współpraca | Reklama | Kontakt | (Forum)

Menu


Strona Główna
Kraje Świata
(Forum)

Autorzy
Współpraca
Reklama
Kontakt

Galeria

Krajeswiata.pl

Polecamy


Kredyty, kontaAforyzmy, Sennik Wizytówki, karty rabatowe MLB.comTurn Around Don't DrownMeteosat Service ImageryFG DJ Radio ...

Icons from: Famfamfam.com ...

Serwis


Nasza strona istnieje w internecie od maja 2007 roku. Oglądana dzisiaj szata graficzna, to dopiero pierwsza odsłona tego serwisu, na którym znajdziesz między innymi największe zasoby państw świata ze szegółowymi opisami aktualizowanymi na bieżąco.

Zapraszamy!

Mauritius

Ostatnia aktualizacja: 2007


JęzykStolicaUstrójNiepodległość
angielski Port Louis republika 12 marca 1968
PowierzchniaLudnośćJednostka monetarnaHymn
2045 km2 1,23 mln rupia maurytyjska (MUR) Motherland


Mauritius, Republika Mauritiusa - państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, około 900 km od Madagaskaru. Wyspa jest częścią archipelagu Maskarenów. Poza wyspą do Mauritiusu należą wyspy: Rodrigues, archipelag Cargados Carajos i położone 1200 km na północ Wyspy Agalega. Na zachód od głównej wyspy położony jest Reunion.

Ustrój polityczny: Głową państwa w Mauritiusie jest prezydent, wybierany na pięcioletnią kadencję przez Zgromadzenie Narodowe (National Assembly) jednoizbowy maurytyjski parlament. Z 66 członków parlamentu, 62 jest wybieranych bezpośrednio przez powszechne wybory, a 4 jest wyznaczonych aby reprezentować mniejszości etniczne, w zależności od wyników wyborów. Parlament jest kierowany przez premiera i radę ministrów.

Geografia: Mauritius razem z wyspami Reunion i Rodrigues jest częścią archipelagu Maskarenów. Archipelag ten powstał miliony lat temu w wyniku podwodnych erupcji wulkanicznych. Stolicą wyspy i największym miastem jest Port Louis, leżący w jej północno-zachodniej części. Inne większe miasta: Curepipe, Moka, Belle Mare.

Gospodarka: Podstawą gospodarki jest turystyka, uprawa trzciny cukrowej i rybołówstwo. Użytki rolne stanowią 56% powierzchni kraju. Uprawia się też tytoń, herbatę, kukurydzę, banany.

Kultura: Zmienna kolonialna przeszłość Mauritiusa ma odzwierciedlenie w kulturze. Na przykład, sztuka kulinarna Mauritiusa jest połączeniem holenderskiej, francuskiej, indyjskiej i kreolskiej. W 1847 Mauritius został piątym krajem na świecie, wydającym znaczki pocztowe. Dwa typy znaczków wydane wtedy, znane jako Red Penny i Blue Penny są prawdopodobnie najbardziej znanymi znaczkami na świecie, będąc bardzo rzadkimi, a więc też bardzo drogimi. Kiedy została odkryta, wyspa Mauritius była domem dla poprzednio nieznanych gatunków ptaków, które Portugalczycy nazwali dodo. Jednakże, do 1681, wszystkie dodo zostały zabite przez osadników lub ich udomowione zwierzęta. Mimo to dodo widnieje w godle państwa.

Historia: Wyspa została odkryta przez Portugalczyków w 1505. Skolonizowana została przez Holendrów w 1638 i nazwana imieniem księcia Maurice z Nassau. Francuzi kontrolowali wyspę podczas XVIII wieku i zmienili jej nazwę na Ile de France. Wyspa została odebrana przez Brytyjczyków w 1814 i przywrócono jej dawną nazwę. Niezależność uzyskała w 1968. Kraj stał się republiką w ramach Wspólnoty Narodów w 1992. Mauritius posiada stabilną demokrację z regularnymi wolnymi wyborami i przestrzeganymi prawami człowieka i przyciągnął znaczne zagraniczne inwestycje osiągając jedne z najwyższych w Afryce dochody na obywatela.

Artykuł z Wikipedii, opublikowany na licencji GNU FDL. Link do oryginalnej wersji/Autorzy hasła.

Copyright by Krajeswiata.pl - Micro Project - Wszelkie prawa zastrzeżone!
© 2007, Admin: News ...


Strona dostosowana do rozdzielczości 1024x768 lub większej.
Testowana na przeglądarkach: IE 6.0, Firefox 2.0, Opera.