Strona Główna
Autorzy
Kraje Świata

Dzisiaj jest środa, 05 października 2022 r. 278 dzień roku. - Witaj na stronie www.krajeswiata.pl

Strona Główna | Kraje Świata | Współpraca | Reklama | Kontakt | (Forum)

Menu


Strona Główna
Kraje Świata
(Forum)

Autorzy
Współpraca
Reklama
Kontakt

Galeria

Krajeswiata.pl

Polecamy


Kredyty, kontaAforyzmy, Sennik Wizytówki, karty rabatowe MLB.comTurn Around Don't DrownMeteosat Service ImageryFG DJ Radio ...

Icons from: Famfamfam.com ...

Serwis


Nasza strona istnieje w internecie od maja 2007 roku. Oglądana dzisiaj szata graficzna, to dopiero pierwsza odsłona tego serwisu, na którym znajdziesz między innymi największe zasoby państw świata ze szegółowymi opisami aktualizowanymi na bieżąco.

Zapraszamy!

Mauretania

Ostatnia aktualizacja: 2007


JęzykStolicaUstrójNiepodległość
arabski Nawakszut junta wojskowa 28 listopada 1960
PowierzchniaLudnośćJednostka monetarnaHymn
1,03 mln km2 3,09 mln Ouguiya (MRO) Hymn Mauretanii


Mauretania (arab. Muritanja, nazwa oficjalna Mauretańska Republika Islamska arab. Al-Dżumhurija al-Islamija al-Muritanija) - państwo w północno-zachodniej Afryce, nad Atlantykiem. Graniczy z Senegalem, Mali, Algierią i Saharą Zachodnią, znaczną część kraju stanowią pustynne terytoria saharyjskie.

Ustrój polityczny: Mauretania jest republiką islamską, z prawem opartym na szariacie. Według konstytucji uchwalonej w roku 1991 głową państwa i szefem rządu jest prezydent wybierany w wyborach powszechnych na 6-letnią kadencję. Władza ustawodawcza należy do 2-izbowego parlamentu: Zgromadzenia Narodowego (81 deputowanych z wyborów powszechnych na 5-letnią kadencję) i Senatu (56 senatorów z wyborów pośrednich na 6-letnią kadencję). Władzę wykonawczą sprawuje rząd z premierem powoływanym przez prezydenta. Partie polityczne to: Demokratyczno-Społeczna Partia Republikańska (założona w 1991), Mauretańska Partia na rzecz Odnowy (założona w 1991), Zgromadzenie na rzecz Demokracji i Jedności Narodowej (założona w 1991). Obecnym prezydentem kraju jest pułkownik Ely Ould Mohamed Vall, który został prezydentem po obaleniu swojego poprzednika Maaouiya Ould Sidi Ahmed Ould Taya, który przebywał na pogrzebie króla Arabii Saudyjskiej.

Geografia: Mauretania ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego (linia brzegowa to 1200 km.) Większa część kraju to pustynia Sahara. Jedyną dużą rzeką która nie wysycha jest Senegal (graniczna).

Gospodarka: Kraj słabo rozwinięty (do końca lat 60. - koczownicze pasterstwo), silnie uzależniony od pomocy zagranicznej (gł. kapitał francuski). Podstawą gospodarki jest rybołówstwo (w latach 70. i 80. - górnictwo rud żelaza i miedzi). Roczne połowy morskie to ponad 90 tys. ton (głównie sardynki i tuńczyk). W 2006 roku Mauretania dołącza do państw eksportujących ropę naftową. Państwo z podmorskich złóż na swoim terytorium ma wydobywać 27 mln baryłek ropy rocznie. Dochody z eksportu będą sięgać 1,7 mld USD.

Demografia: Ponad 80% ludności to Maurowie (ludność pochodzenia arabskiego-berberskiego). Nad rzeką Senegal mieszkają ludy murzyńskie (Wolofowie, Tukulerzy, Soninke, Fulanie). Główną religią państwa jest islam. Przyrost naturalny 32,1 (2003), przy bardzo wysokim wskaźniku urodzeń 49,6 (1991); w północnej i wschodniej części kraju ludność skupiona w nielicznych oazach. W dolinie rzeki Senegal średnia gęstość zaludnienia ponad 10 mieszkańców na km2, średnia gęstość zaludnienia kraju 2 mieszkańców na km2 (1992). Susza lat 70. i 80. spowodowała masową wędrówkę ludności koczowniczej do miast (1963 Nomadowie stanowili 83% ogółu ludności). Ludność miejska 39%; gł. m. poza stolicą to Nawazibu i Kajhajdi, z rolnictwa utrzymuje się ok. 60% ludności.

Historia: W średniowieczu zasiedlona przez koczownicze plemiona berberyjskie. W XI-XII wieku Mauretania, rządzona przez dynastię arabskich Almorawidów, była znaczącym państwem, potem podległa sułtanowi Maroka. W XV wieku na wybrzeżach powstały faktorie handlowe Portugalczyków, później także Holendrów, Francuzów i Brytyjczyków, którzy wzajemnie rywalizowali o wpływy w regionie. Od 1903 protektorat, a następnie kolonia francuska, od 1956 niepodległa republika.

Artykuł z Wikipedii, opublikowany na licencji GNU FDL. Link do oryginalnej wersji/Autorzy hasła.

Copyright by Krajeswiata.pl - Micro Project - Wszelkie prawa zastrzeżone!
© 2007, Admin: News ...


Strona dostosowana do rozdzielczości 1024x768 lub większej.
Testowana na przeglądarkach: IE 6.0, Firefox 2.0, Opera.