Strona Główna
Autorzy
Kraje Świata

Dzisiaj jest środa, 05 października 2022 r. 278 dzień roku. - Witaj na stronie www.krajeswiata.pl

Strona Główna | Kraje Świata | Współpraca | Reklama | Kontakt | (Forum)

Menu


Strona Główna
Kraje Świata
(Forum)

Autorzy
Współpraca
Reklama
Kontakt

Galeria

Krajeswiata.pl

Polecamy


Kredyty, kontaAforyzmy, Sennik Wizytówki, karty rabatowe MLB.comTurn Around Don't DrownMeteosat Service ImageryFG DJ Radio ...

Icons from: Famfamfam.com ...

Serwis


Nasza strona istnieje w internecie od maja 2007 roku. Oglądana dzisiaj szata graficzna, to dopiero pierwsza odsłona tego serwisu, na którym znajdziesz między innymi największe zasoby państw świata ze szegółowymi opisami aktualizowanymi na bieżąco.

Zapraszamy!

Malediwy

Ostatnia aktualizacja: 2007


JęzykStolicaUstrójNiepodległość
malediwski Malé republika 26 lipca 1965
PowierzchniaLudnośćJednostka monetarnaHymn
298 km2 349,106 Rupia malediwska (MVR) Gavmii mi ekuverikan matii


Malediwy - archipelag oraz państwo wyspiarskie o tej samej nazwie, położone na Oceanie Indyjskim, ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii. Archipelag to ok. 1190 wysepek osadzonych na 26 atolach koralowych narosłych na podmorskim łańcuchu wulkanicznym, ciągnącym się przez 820 km z północy na południe i 120 km ze wschodu na zachód, 202 z tych wysepek jest zamieszkanych. Łączna powierzchnia lądowa archipelagu to 298 km2, mieszkańców 280 tys. (stan na rok 2004), co daje zagęszczenie 933 os./km2;. Średnie temperatury powietrza wynoszą 29-32°C.

Stolica Malediwów - Malé, gdzie mieszka 1/4 ludności, jest jedynym ośrodkiem miejskim. Gospodarka Malediwów oparta jest głównie o rybołówstwo (tuńczyk) i rolnictwo (palma kokosowa, drzewo chlebowe, banany). Przemysł bardzo słabo rozwinięty. Początki rozwoju turystyki.

Malediwy leżą zaledwie metr ponad powierzchnią poziomu morza i są zagrożone całkowitym zalaniem. Dlatego państwo to od lat zwraca się do największych i najpotężniejszych krajów świata o pomoc w ograniczaniu efektu cieplarnianego.

Podział administracyjny: Malediwy składają się z 26 naturalnych atoli, które podzielone są na 21 jednostek administracyjnych: 20 atoli administracyjnych i miasto stołeczne Malé. Każdy z atoli administrowany jest przez naczelnika nominowanego przez prezydenta państwa.

Informacje turystyczne: Dla obywateli Polski nie są wymagane wizy, wystarczy ważny paszport, jednak dłuższy podbyt może wiązać się koniecznoścą uzyskania odpowiedniego pozwolenia od władz lokalnych Malediwów.

Najlepszym okresem do wyjazdu na Malediwy jest grudzień - kwiecień, wtedy gdy jest najbardziej słonecznie i bezdeszczowo. Jednak w tym sezonie ceny są znacznie wyższe. Między majem i listopadem jest nadal ciepło, lecz niebo jest często zachmurzone i występują częste opady deszczu.

Najtaniej dostaniemy się do Malediwów drogą lotniczą. Bardzo bogatą ofertę połączeń oferuje Wielka Brytania. Średnie ceny przelotu wynoszą ok 3000 zł w obie strony, jednak dosyć często zdarzają się oferty Last Minute, gdzie bilet w obie strony możemy nabyć za zaledwie 1000 zł.

Najtańsze pokoje dwuosobowe z pełnym wyżywieniem poza sezonem kosztują od ok. 50 USD za dobę. Średnie ceny to 100-500 USD, oraz najwyższe dochodzące do 800 USD za pokój za dobę. Za 500 USD możemy zapisać się do szkoły nurkowania, kurs trwa ok tygodnia i obejmuje ok. 10 nurkowań, zaoszczędzimy z tej sumy ok. 150 USD jeśli będziemy posiadali własny sprzęt do nurkowania. Jeśli nie będziesz korzystał z lokalnych sklepów to właściwie nie będzie ci potrzebna lokalna waluta, w kurortach bez kłopotu można płacić dolarami amerykańskimi, funtami brytyjskimi oraz euro. Najczęściej akceptowane karty kredytowe to Visa, American Express oraz MasterCard.

Artykuł z Wikipedii, opublikowany na licencji GNU FDL. Link do oryginalnej wersji/Autorzy hasła.

Copyright by Krajeswiata.pl - Micro Project - Wszelkie prawa zastrzeżone!
© 2007, Admin: News ...


Strona dostosowana do rozdzielczości 1024x768 lub większej.
Testowana na przeglądarkach: IE 6.0, Firefox 2.0, Opera.