Strona Główna
Autorzy
Kraje Świata

Dzisiaj jest środa, 08 lutego 2023 r. 39 dzień roku. - Witaj na stronie www.krajeswiata.pl

Strona Główna | Kraje Świata | Współpraca | Reklama | Kontakt | (Forum)

Menu


Strona Główna
Kraje Świata
(Forum)

Autorzy
Współpraca
Reklama
Kontakt

Galeria

Krajeswiata.pl

Polecamy


Kredyty, kontaAforyzmy, Sennik Wizytówki, karty rabatowe MLB.comTurn Around Don't DrownMeteosat Service ImageryFG DJ Radio ...

Icons from: Famfamfam.com ...

Serwis


Nasza strona istnieje w internecie od maja 2007 roku. Oglądana dzisiaj szata graficzna, to dopiero pierwsza odsłona tego serwisu, na którym znajdziesz między innymi największe zasoby państw świata ze szegółowymi opisami aktualizowanymi na bieżąco.

Zapraszamy!

Honduras

Ostatnia aktualizacja: 2007


JęzykStolicaUstrójNiepodległość
hiszpański Tegucigalpa republika 15 września 1821
PowierzchniaLudnośćJednostka monetarnaHymn
112,090 km2 6,67 mln lempira (HNL) Tu bandera es un lampo de cielo


Honduras (Honduras, Republika Hondurasu; República de Honduras) - państwo w Ameryce Środkowej, pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym (Zatoka Fonseca), o łącznej długości wybrzeża 820 km. Honduras graniczy na zachodzie z Gwatemalą (dł. granicy 256 km), na południowym wschodzie z Nikaraguą (922 km) i na południowym zachodzie z Salwadorem (342 km). Do Hondurasu należą również przybrzeżne wyspy, z których największe to Wyspy Bahia (Islas de la Bahia). Od 1972 do Hondurasu należą Wyspy Swan (Islas del Cisne).

Geografia: Honduras, podobnie jak inne kraje Ameryki Środkowej, to kraj wyżynno-górzysty. Zajmują one prawie 4/5 powierzchni kraju. Wąskie równiny występują jedynie w północnej części kraju, na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Wewnątrz kraju ciągnie się kilka pasm górskich, z których najwyższy jest położony w zachodniej części grzbiet ze szczytem Cerro Las Minas (2890 m n.p.m.).

Klimat zmienia się od tropikalnego na nizinach do umiarkowanego w górach. Centralne i południowe regiony są stosunkowo mniej wilgotne niż północne wybrzeże nad Morzem Karaibskim.

Bogactwami naturalnymi są: drewno, złoto, srebro, miedź, ołów, cynk, ruda żelaza, antymon, węgiel kamienny, ryby, i energia wodna.

Gospodarka: Głównymi gałęziami gospodarki Hondurasu są rolnictwo, przemysł wydobywczy, leśnictwo, rybołówstwo oraz produkcja cementu. Natomiast głównymi produktami eksportowymi są: kawa, banany, ryby, skorupiaki, cukier i twarde drewno.

Artykuł z Wikipedii, opublikowany na licencji GNU FDL. Link do oryginalnej wersji/Autorzy hasła.

Copyright by Krajeswiata.pl - Micro Project - Wszelkie prawa zastrzeżone!
© 2007, Admin: News ...


Strona dostosowana do rozdzielczości 1024x768 lub większej.
Testowana na przeglądarkach: IE 6.0, Firefox 2.0, Opera.