Strona Główna
Autorzy
Kraje Świata

Dzisiaj jest środa, 05 października 2022 r. 278 dzień roku. - Witaj na stronie www.krajeswiata.pl

Strona Główna | Kraje Świata | Współpraca | Reklama | Kontakt | (Forum)

Menu


Strona Główna
Kraje Świata
(Forum)

Autorzy
Współpraca
Reklama
Kontakt

Galeria

Krajeswiata.pl

Polecamy


Kredyty, kontaAforyzmy, Sennik Wizytówki, karty rabatowe MLB.comTurn Around Don't DrownMeteosat Service ImageryFG DJ Radio ...

Icons from: Famfamfam.com ...

Serwis


Nasza strona istnieje w internecie od maja 2007 roku. Oglądana dzisiaj szata graficzna, to dopiero pierwsza odsłona tego serwisu, na którym znajdziesz między innymi największe zasoby państw świata ze szegółowymi opisami aktualizowanymi na bieżąco.

Zapraszamy!

Gwinea

Ostatnia aktualizacja: 2007


JęzykStolicaUstrójNiepodległość
francuski Konakry republika 2 października 1958
PowierzchniaLudnośćJednostka monetarnaHymn
245,857 km2 9,45 mln frank gwinejski (GNF) Liberté


Gwinea (Guinée, Republika Gwinei - République de Guinée) - państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim, graniczące z Gwineą Bissau, Senegalem, Mali, Liberią, Wybrzeżem Kości Słoniowej i Sierra Leone.

Gospodarka: Mimo bogatych złoż surowców, jest to jedno z najuboższych państw świata. Podstawą gospodarki jest rolnictwo; uprawy kawy, ryżu, manioku, prosa, sorga, bananów. W Gwinei znajduje się 30% wszystkich światowych złóż boksytów, a kraj jest drugim największym eksporterem tego surowca. Inne surowce to rudy żelaza, tytanu, niklu, diamenty i złoto, których eksploatacja jest rozwijana. Istnieje niewielki przemysł skórzano-obuwniczy, drzewny i spożywczy.

Demografia: Gwineę zamieszkują ludy Bantu (gł. Fulanie - ok. 40% ludności Gwinei) oraz ludy Mande (gł. Malinke, Susu). Głownym wyznaniem jest islam, który wyznaje ok. 70% ludności, a ok. 30% animizm. Średni roczny przyrost naturalny wynosi 29 (1985-90). Przeciętna długość trwania życia wynosi 44 lata, a średnia gęstość zaludnienia 25 mieszk. na km2. Najgęściej zaludniony jest obszar masywu Futa Dżalon. W miastach mieszka 26% ludności. Główne miasta to: Konakry, Kankan i Labé.

Historia: Pierwszymi europejskimi kolonizatorami, którzy osiedlili się na terytorium dzisiejszej Gwinei byli Portugalczycy (1460r.). W początkach epoki nowożytnej Gwinea była jednym z największych dostawców niewolników do pracy n aplantacjach Ameryki. Od II połowy XIX wieku znajdowała się pod okupacją francuską. W 1886 i w 1889r. ustalono granice z posiadłościami brytyjskimi i portugalskimi. Od 1904r. Gwinea wchodziła w skład Francuskiej Afryki Zachodniej.

Artykuł z Wikipedii, opublikowany na licencji GNU FDL. Link do oryginalnej wersji/Autorzy hasła.

Copyright by Krajeswiata.pl - Micro Project - Wszelkie prawa zastrzeżone!
© 2007, Admin: News ...


Strona dostosowana do rozdzielczości 1024x768 lub większej.
Testowana na przeglądarkach: IE 6.0, Firefox 2.0, Opera.