Strona Główna
Autorzy
Kraje Świata

Dzisiaj jest środa, 05 października 2022 r. 278 dzień roku. - Witaj na stronie www.krajeswiata.pl

Strona Główna | Kraje Świata | Współpraca | Reklama | Kontakt | (Forum)

Menu


Strona Główna
Kraje Świata
(Forum)

Autorzy
Współpraca
Reklama
Kontakt

Galeria

Krajeswiata.pl

Polecamy


Kredyty, kontaAforyzmy, Sennik Wizytówki, karty rabatowe MLB.comTurn Around Don't DrownMeteosat Service ImageryFG DJ Radio ...

Icons from: Famfamfam.com ...

Serwis


Nasza strona istnieje w internecie od maja 2007 roku. Oglądana dzisiaj szata graficzna, to dopiero pierwsza odsłona tego serwisu, na którym znajdziesz między innymi największe zasoby państw świata ze szegółowymi opisami aktualizowanymi na bieżąco.

Zapraszamy!

Birma

Ostatnia aktualizacja: 2007


JęzykStolicaUstrójNiepodległość
birmański Naypyidaw dyktatura wojskowa 4 stycznia 1948
PowierzchniaLudnośćJednostka monetarnaHymn
678,500 km2 46,99 mln kiat (MMK) Gba Majay Bma


Birma (Myanmar, Mianma, Związek Birmański - Związek Myanmar) - państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej, nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Graniczy z Bangladeszem, Indiami, Chińską Republiką Ludową, Laosem i Tajlandią. Większe miasta: Rangun, Mandalaj, Basejn. Junta wojskowa, w 1989 jednostronnie przyjęła Myanmar (Związek Myanmar) jako nową nazwę kraju. Ze względu na fakt, iż zmiana nie została zaaprobowana przez żaden organ ustawodawczy Birmy, nowa nazwa nie jest uznawana przez większość krajów, jednak została zaakceptowana przez ONZ. Z tego powodu źródła mogą podawać różną nazwę. W Polsce zgodnie z wytycznymi Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych powinno używać się tradycyjnych nazw: Birma i Związek Birmański, z zastrzeżeniem jednak, że w tekstach oficjalnych używa się nazwy Związek Myanmar.

Ustrój polityczny: Dyktatura wojskowa. Junta wojskowa rzadzi krajem, z niewielkimi przerwami, od 1962 roku, kiedy to zamachu stanu dokonał generał Ne Win. W 1988 roku Ne Win zrezygnował z władzy lecz ta nadal pozostała w rekach wojska (m.in. dzieki unieważnieniu demokratycznych wyborów w 1990 r.). od 2004 roku na czele państwa stoi generał Than Shwe noszący oficjalny tytuł "Przewodniczący Rady Pokoju i Rozwoju Państwa".

Geografia: Drugie, po Indonezji, największe państwo regionu Azji Południowo-Wschodniej. Położone na Półwyspie Indochińskim, nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Birma zajmuje powierzchnię 676,6 tys km2, a zamieszkuje ją blisko 47 mln mieszkańców. Klimat zwrotnikowy, monsunowy wilgotny.

&bull Długość granic: 5876 km (Bangladesz 193 km, Chiny 2185 km, Indie 1463 km, Laos 235 km, Tajlandia 1800 km)
&bull Najwyższy punkt: Hkakabo Razi, 5881 m n.p.m..

Demografia: Narodowości: Birmańczycy 68%, Szanowie 9%, Karenowie 7%, Arakanowie 4%, imigrańci z Chin 3%, imograńci z Indii 2%, Monowie 2%, pozostali (ok. 100 narodów i narodowości) 5%. Wyznania: buddyści 89%, chrześcijanie 4%, muzułmanie 4%, animiści 1%

Historia: W Birmie od roku 1962 władzę sprawuje armia. Obecny reżim doszedł do władzy w wyniku zamachu stanu 18 września 1988 r. Generałowie utworzyli Partię Rozwoju i Odbudowy (SLORC), która całkowicie zdominowała życie polityczne Birmy. Na czele junty od 2004r stoi gen. Than Shwe, który zastąpił zdymisjonowanego Khin Nyuta. W 1989r wojskowi zdecydowali się na przemianowanie państwa z Birmy na Myanmar, a nazwę jego stolicy z Rangunu na Yangun. Ostatnie demokratyczne wybory odbyły się w Birmie w roku 1990, ale generałowie nie uznali ich wyniku (82% głosów zdobyła bowiem opozycyjna i prodemokratyczna Narodowa Partia na Rzecz Demokracji NLD pod przywództwem Aung San Suu Kyi). Działacze opozycyjni zostali wtrąceni do więzień, a wszelkie stanowiska w państwie zostały obsadzone przez generałów. Junta wydaje również pismo propagandowe - "Nowe Światło Myanmaru". 7 listopada 2005 roku junta przeniosła rząd do nowobudowanej stolicy Nay Pyi Daw leżącej ok. 30 km od miasta Pyinmana.

Artykuł z Wikipedii, opublikowany na licencji GNU FDL. Link do oryginalnej wersji/Autorzy hasła.

Copyright by Krajeswiata.pl - Micro Project - Wszelkie prawa zastrzeżone!
© 2007, Admin: News ...


Strona dostosowana do rozdzielczości 1024x768 lub większej.
Testowana na przeglądarkach: IE 6.0, Firefox 2.0, Opera.