Strona Główna
Autorzy
Kraje Świata

Dzisiaj jest niedziela, 03 grudnia 2023 r. 337 dzień roku. - Witaj na stronie www.krajeswiata.pl

Strona Główna | Kraje Świata | Współpraca | Reklama | Kontakt | (Forum)

Menu


Strona Główna
Kraje Świata
(Forum)

Autorzy
Współpraca
Reklama
Kontakt

Galeria

Krajeswiata.pl

Polecamy


Kredyty, kontaAforyzmy, Sennik Wizytówki, karty rabatowe MLB.comTurn Around Don't DrownMeteosat Service ImageryFG DJ Radio ...

Icons from: Famfamfam.com ...

Serwis


Nasza strona istnieje w internecie od maja 2007 roku. Oglądana dzisiaj szata graficzna, to dopiero pierwsza odsłona tego serwisu, na którym znajdziesz między innymi największe zasoby państw świata ze szegółowymi opisami aktualizowanymi na bieżąco.

Zapraszamy!

Bahamy

Ostatnia aktualizacja: 2007


JęzykStolicaUstrójNiepodległość
angielski Nassau monarchia konstytucyjna 10 lipca 1973
PowierzchniaLudnośćJednostka monetarnaHymn
13,940 km2 301,790 dolar bahamski (BSD) March On, Bahamaland


Bahamy (Bahamas, Wspólnota Bahamów - Commonwealth of The Bahamas) - to państwo wyspiarskie na Oceanie Atlantyckim. Na Wyspach Bahama ulubionym sportem jest polowanie na wieloryba. Nowy Rok witany jest muzyką i tańcami. Nazwa tego święta Junkanoo pochodzi od nazwiska dawnego pirata Johna Canoe.

Ustrój polityczny: Formalnie monarchia konstytucyjna, członek brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja uchwalona w 1973. Głową państwa jest monarcha brytyjski, reprezentowany przez mianowanego przez siebie gubernatora generalnego. Władza ustawodawcza należy do 2-izbowego parlamentu o 5-letniej kadencji: Izba Zgromadzenia wybierana w wyborach powszechnych, Senat mianowany przez gubernatora. Władza wykonawcza należy do rządu mianowanego przez gubernatora i odpowiedzialnego przed parlamentem. Premierem rządu jest przywódca partii, która w wyborach otrzymała większość głosów.

Geografia: Po odkryciu przez Krzysztofa Kolumba (1492) w posiadaniu Hiszpanii (wysiedlenie całej ludności tubylczej). Od 1627 kolonizowane przez Anglików (sprowadzenie niewolników murzyńskich). Od 1718 (formalnie od 1783) kolonia brytyjska. Od II wojny światowej liczne amerykańskie i brytyjskie bazy wojskowe. Od 1964 autonomia wewnętrzna, od 1973 niepodległe państwo. W latach 1967-1992 rządy Postępowej Partii Liberalnej, od 1992 - partii Wolny Ruch Narodowy. Ważny międzynarodowy rynek nielegalnego handlu narkotykami (znaczna ich część dociera do USA). W latach 80. zadrażnienia w stosunkach z USA związane z tym handlem i udziałem Bahamów w nielegalnych transakcjach finansowych.

Gospodarka: Dwie trzecie ludności mieszka na wyspie New Providence. Główną gałęzią przemysłu jest turystyka, przynoszącza połowę całkowitego dochodu i zatrudniająca 66% ludności czynnej zawodowo. Rozwinęła się również bankowość, produkcja odzieży, lodu, perfum i biżuterii. Rolnicy na wyspach zajmują się przede wszystkim produkcją soli, jaj, owoców, mięsa, ryb, warzyw i trzciny cukrowej.

Artykuł z Wikipedii, opublikowany na licencji GNU FDL. Link do oryginalnej wersji/Autorzy hasła.

Copyright by Krajeswiata.pl - Micro Project - Wszelkie prawa zastrzeżone!
© 2007, Admin: News ...


Strona dostosowana do rozdzielczości 1024x768 lub większej.
Testowana na przeglądarkach: IE 6.0, Firefox 2.0, Opera.