Strona Główna
Autorzy
Kraje Świata

Dzisiaj jest środa, 08 lutego 2023 r. 39 dzień roku. - Witaj na stronie www.krajeswiata.pl

Strona Główna | Kraje Świata | Współpraca | Reklama | Kontakt | (Forum)

Menu


Strona Główna
Kraje Świata
(Forum)

Autorzy
Współpraca
Reklama
Kontakt

Galeria

Krajeswiata.pl

Polecamy


Kredyty, kontaAforyzmy, Sennik Wizytówki, karty rabatowe MLB.comTurn Around Don't DrownMeteosat Service ImageryFG DJ Radio ...

Icons from: Famfamfam.com ...

Serwis


Nasza strona istnieje w internecie od maja 2007 roku. Oglądana dzisiaj szata graficzna, to dopiero pierwsza odsłona tego serwisu, na którym znajdziesz między innymi największe zasoby państw świata ze szegółowymi opisami aktualizowanymi na bieżąco.

Zapraszamy!

Antigua i Barbuda

Ostatnia aktualizacja: 2007


JęzykStolicaUstrójNiepodległość
angielski St. John's monarchia konstytucyjna 1 listopada 1981
PowierzchniaLudnośćJednostka monetarnaHymn
442 km2 69,108 dolar wschodniokaraibski Fair Antigua, We Salute Thee


Antigua i Barbuda (Antigua and Barbuda) - to wyspiarskie państwo na Morzu Karaibskim, w archipelagu Małych Antyli (Ameryka Środkowa). W skład tego państwa wchodzą wyspy: Antigua i Barbuda oraz Redonda. Dwie małe wyspy, które tworzą państwo Antigua i Barbuda, stanowią część Wysp Podwietrznych. Odkryte przez Krzysztofa Kolumba w 1493 roku, zostały skolonizowane przez Anglię w XVII w. Całkowitą niepodległość uzyskały w 1981 r. Ich największy atut to liczne, białe, piaszczyste i porośnięte palmami plaże, które przyciągają rzesze zagranicznych turystów. Na wyspach znajdują się popularne wśród przyjezdnej klienteli kasyna. W stolicy Saint John's można podziwiać przykłady interesującej XVIII architektury. Turystyka jest głównym źródłem dochodów wysp i zasila pośrednio inne sektory usług, w tym budownictwo i łączność. Kraj ma duże znaczenie dla Stanów Zjednoczonych, które posiadają na wyspach dwie bazy wojskowe.

Ustrój polityczny: Formalnie monarchia konstytucyjna. Członek brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja z 1981 roku. Głową państwa jest monarcha brytyski, którego reprezentuje mianowany przez niego gubernator generalny. Gubernator powołuje premiera rządu, a na jego wniosek - pozostałych członków rządu. Władza ustawodawcza należy do 2-izbowego parlamentu o kadencji 5-letniej: Izba Reprezentantów wybierana w wyborach powszechnych, Senat mianowany przez gubernatora. Władzę wykonawczą sprawuje rząd odpowiedzialny przed Izbą Reprezentantów. Wyspa Barbuda ma autonomię w sprawach lokalnych.

Gospodarka: Podstawą gospodarki jest eksport usług. Dochód narodowy 2570 dolarów amerykańskich na 1 mieszk. (2000). Turystyka dostarcza bezpośrednio lub pośrednio ok. 52% produktu wewnętrznego brutto i zapewnia dość wysokie jego tempo wzrostu - 5,6% (1977-1987). 1987 Antiguę i Barbudę odwiedziło 160 tys. turystów. Wyspa Antigua jest także odwiedzana przez uczestników turystycznych rejsów morskich. Uprawa głównie trzciny cukrowej i bawełny oraz bananów, jamu i manioku. Rafineria cukru, destylarnia rumu, oczyszczalnia bawełny.W pobliżu Saint John's znajduje się rafineria ropy naftowej, a także zakłady przemysłu przetwórczego produkujące przede wszystkim na eksport. Wywóz głównie bawełny, środków transportu, odzieży. Import głównie żywności.

Historia: Antigua została odkryta 1493 przez Krzystofa Kolumba. W 1632 została skolonizowana przez osadników angielskich z Saint Christopher. W roku 1860 została połączona z Barbudą. W 1940 część terytorium Antigui wydzierżawione przez USA (baza amerykańskiej marynarki wojennej). W latach 1958-1962 w ramach Federacji Indii Zachodnich. Od 1967 państwo stowarzyszone z Wielką Brytanią, na Barbudzie rozwój ruchu separatystycznego. Od 1981 niepodległe państwo. Członek brytyjskiej Wspólnoty Narodów, Barbuda uzyskała ograniczoną autonomię.

Artykuł z Wikipedii, opublikowany na licencji GNU FDL. Link do oryginalnej wersji/Autorzy hasła.

Copyright by Krajeswiata.pl - Micro Project - Wszelkie prawa zastrzeżone!
© 2007, Admin: News ...


Strona dostosowana do rozdzielczości 1024x768 lub większej.
Testowana na przeglądarkach: IE 6.0, Firefox 2.0, Opera.